Click to Home

Go To Search
Click to Home
Events
FFA State Qualifiers
State FFA is Wednesday-Friday, April 3-5 in Lincoln. Results from District Competition that was held on Wednesday, February 27 are below:

State Qualifying Teams: Ag Sales, Floriculture, Food Science, Meat Judging, Natural Resources, Agriscience, Ag Communications, Agronomy
Ag Issues Academy Participants: Mariah Frevert, Tyler Reinhardt, Josie Thompson, Hana Nelsen, Allison Claussen
Agriscience, 2 teams
1st team - 3rd, STATE QUALIFIER
Emily E. - 6th, purple
Emily L. - 17th, purple
Mady - 37th, blue
Karlee - 50th, blue

2nd team - 13th
Justus - 55th, blue
Mike L. - 56th, blue
Reid - 62nd, blue
Victor - 64th, red

Agronomy - 8th
Josh - 9th
Ethan A. - 11th
Casey - 19th
Ashton - 23rd
Ag Biotechnology - 6th
Emily L. - 15th
Lauren - 19th
Mia - 27th
Hope - 32nd
Ag Sales - 2nd, STATE QUALIFIER
Tyler G. - 3rd
Grace - 4th
Abby - 7th
Hana - 17th
Ag Tech & Mech - 8th
Kaleb, Noah, Alex, Casey

Environmental & Natural Resources - STATE QUALIFIER

Josh L., Erin, Elle, Ellie, Maysn
Farm & Agribusiness Management - 5th
Trevor - 5th
Annie - 19th
Emily A. - 22nd
Amara - 27th
Floriculture - 3rd, STATE QUALIFIER
Katelyn - 1st!!!
Emily E. - 6th
Josie - 18th
Allison - 20th
Food Science - 2nd, STATE QUALIFIER
Trevor - 3rd
Faith - 4th
Kendall - 24th
Annie - 38th

Livestock Management - 6th
Meats Evaluation
1st team - 4th, STATE QUALIFIER
Terran Sievers - 14th, purple
Madison Jenkins - 20th, blue
Cade Janke - 23rd, blue
Mason Frevert - 27th, blue

2nd team - 6th
Gunnar Jorgensen - 29th, blue
Dakota Spann - 30th, blue
Kyran Bartos - 34th, blue
Ethan Sebade - 43rd, red

Nursery & Landscape - 5th
Taytum - 13th
Rubie - 16th
Reagan - 17th
Kiara - 21st
Poultry Evaluation, 6th
Gunnar - 11th, purple
Reid - 23rd, blue
Tyler R. - 26th, red
Mike - 27th, red
Veterinary Science
Team A - tied for 4th
Korrina - 11th
Maysn - 30th
Terran - 31st
Meghan - 40th

Team B - tied for 4th
Jacob S. - 14th
Josie - 15th
Mikaela - 19th
Karlee - 56th
Welding - 9th
Justus - 10th
Alex - 7th
Kaleb - 7th
Agronomy - 4th STATE QUALIFIER
Josh - 9th
Ethan A. - 11th
Casey - 19th
Ashton - 23rd

Home  |  Calendar  |  Contact Us  |  Translate  |  Accessibility   |  Site Map  |  Wind PoweredWind Powered   |  Copyright Notice   |  Powered by CivicPlus
Facebook Twitter